Таг вселена

sci-fi / иднина / од Биљана Јовановска -

5-те најголеми мистерии на Универзумот

Најголемите мистерии на универзумот кои се уште остануваат неразрешени. Неколку прашања кои со векови го измачуваат човештвото, и кои се уште остануваат неодговорени. 1. Дали сме сами во вселената? Научниците…

инфо / од Биљана Јовановска -

Вака изгледаат громовите видени од вселената

Дали некогаш сте се запрашале како изгледаат громовите од вселената? Благодарение на Наса добивме прилично импресивен одговор. Наса неодамна објави две неверојатни фотографии направени од Меѓународната вселенска станица. Првата фотографија…

технологија / од Биљана Јовановска -

Колку меморија имал првиот сателит испратен во вселената?

Иако официјално излезе од сончевиот систем, Војаџер ќе остане легендарната човечка творба која за прв пат влезе во оваа непозната територија, оној бескраен простор. Сондата Војаџер 1, би изгубила битка…

sci-fi / иднина / од Биљана Јовановска -

Сонцето, има злобен двојник кој предизвикува масовно изумирање

Се повеќе докази дека сонцето има свој двојник. Тоа е всушност ѕвездено “Џуџе”, двојник кој кружи низ орбитата на одалеченост од 1.5 светлосни години од Сонцето и се нарекува Немезис….

sci-fi / иднина / од Биљана Јовановска -

Киробо, роботот кој тргна на пат во вселената

Киробо, малиот робот кој зборува, денес тргна на пат во вселената. Киробо е првиот хуманоиден “робот-астронаут”. Името “Киробо”, потекнува од комбинација на два јапонски збора кои значат “Надеж” и “Робот”. “Русија…

вести / од Биљана Јовановска -

Проследете го поминувањето на новиот астероид близу земјата

Малиот новооткриен астероид, овој викенд ќе помине покрај земјата, а најблиската точка до земјата тој ќе ја постигне на само 110.000 километри од нашата планета. Огромната карпа, наречена 2013 LR…

вести / од Биљана Јовановска -

Нашиот ДНК крие порака од вонземјани

Двајца научници од Казахстан тврдат дека во човековото ДНК се крие порака од вонземјани. Физичарот Владимир И. Шчербак од универзитетот во Казахстан и астробиологот Максим А. Макуков од астрофизичкиот институт…