Таг технологија

живот / од Биљана Јовановска -

Пет совети како секогаш да бидете одморени

Како некои луѓе постигнуваат секој ден да бидат наспани и одморени? 1. Будете се во приближно исто време Секако дека викендите сите сакаме да отспиеме нешто подолго отколку преку неделата,…

интернет / од Биљана Јовановска -

Зошто наочарите на Гугл намерно имаат слаба батерија?

Ваквиот случај предизвика бес кај многу корисници на овие наочари, но во прашање е позитивна промена базирана на приватноста и надзорот на корисниците. Наочарите на Гугл имаат намерно слаба батерија…

авто-мото / од Биљана Јовановска -

Со новата технологија на Audi, семафорите ќе ви светат само зелено

Производителите на автомобили постојано измислуваат нови начини како да се зачува секоја капка гориво, а една од технологиите која притоа би можела да ги сочува и вашите нерви, е системот…

интернет / од Биљана Јовановска -

Каква технологија користи НСА и колку компјутери шпионира ширум светот?

Американската Национална служба за безбедност, поставила шпиунски софтвер во речиси 100.000 компјутери ширум светот, но не и во САД, пишува Њу Јорк Тајмс. САД на тој начин може да ја…

интернет / од Биљана Јовановска -

Кој е Стив Балмер?

Првот човек на Мајкрософт Стив Балмер е еден од најбогатите луѓе во САД и неговото богатство се проценува на 18 милијарди долари. Од 2009-та година, тој е на чело на…

технологија / од Биљана Јовановска -

Како HTC планира да излезе од проблемите кои му се случија во овој период?

HTC се наоѓа во сериозни проблеми и многу е тешко да се процени дали ќе успее да ги надмине. Начинот на кој оваа компанија функционира очигледно не е добар, и…

технологија / од Биљана Јовановска -

Спремете се за поскапување на гаџетите поради пожар!

Се, од смартфоните до лаптопите и таблетите, може нагло да поскапе, поради пожарот кој ја погоди корејската фабрика “Wuxi” во која се прават најголемиот процент на мемориски чипови на светот….

технологија / од Биљана Јовановска -

Ајфонот троши струја колку и вашиот фрижидер

Дали знаете дека вашиот Ајфон, троши поголемо количество електрина енергија од вашиот фрижидер? Новиот извештај покажува дека вашиот фрижидер годишно троши 322 киловат часoви енергија, а вашиот Ајфон троши дури…