Таг свет

живот / од Биљана Јовановска -

Пронашол паричник, а она што го направил потоа ќе ве разнежни…

Непознат пронаоѓач чесно го вратил паричникот на вистинскиот сопственик, но освен тоа, тој му укажал и дека треба да биде дарежлив и да прави добри дела. Како што пишуваат странските…

живот и забава / од Биљана Јовановска -

Ова момче ја има најдобрата работа на светот, погледнете зошто!

Ендру Смит ја има работата од соништата. Тој е платен 93.000 долари годишно за да работи на промоција на Австралија. Тој секојдневно скока од падобрани, едри, ги посетува најдобрите плажи…

иновација / од Биљана Јовановска -

Светот го доби најточниот и најпрецизниот часовник

Новиот атомски часовник е претставен на 3-ти април и е три пати поточен и попрецизен од својот претходник. Американскиот национален институт за стандарди и технологија (NIST), наведува дека новиот часовник…

живот / од Биљана Јовановска -

Најсилните мажи на светот

Иако Исланд број нешто помалку од 300.000 жители, сепак важи за една од најсилните земји на светот.   Наиме, Исландските снагатори со години ја создаваат репутацијата со учество на натпреварите…

анимација / од Биљана Јовановска -

Најдобриот татко на светот: Својот син го направи супер херој!

Џејми не е обично три годишно дете. Тој е супер херој кој скока низ лава, користи светлосен меч и разбива Лего коцки. Неговиот татко, Даниел Хашимото е аниматор за Дримворкс,…

ново / од Биљана Јовановска -

5 засекогаш изгубени работи кои би го промениле светот

Каков би бил светот денес, доколку не била уништена лабораторијата на Тесла и останати други мистерии… 5. Библиотеката во Александрија Тоа била најголемата, најпознатата и највлијателната библиотека на светот. Кога…