Таг мистерија

балкан / од Биљана Јовановска -

Најголемата Балканска мистерија од која ќе ви замрзне крвта!

Балканот, посебно Србија е често позната по “своите” вампири, но не, денес нема да зборуваме за оние за кои сите слушнале. Приказната е многу побизарна отколку што можете да замислите….

балкан / од Биљана Јовановска -

Проколнатиот телефонски број! Приказна од соседна Бугарија!

Се работи за телефонскиот број 0888-888-888, број кој е повлечен од употреба во Бугарија. Оваа приказна потекнува од Бугарија а започнала да се шири низ светските медиуми уште пред неколку…

живот / од Биљана Јовановска -

Дали и вие како дете се прашувавте зошто служи дупчето на лижалчето? Прочитајте…

Сите во детството уживавме во лижењето лижалчиња. Некои од нас и денес обожаваат да го прават тоа. Сигурно се сеќавате на оние округлите, во сите можни бои и вкусови, од…

вести / од Биљана Јовановска -

Новата теорија е всушност вистината за Малезискиот авион? Кој бил киднаперот?

Седми ден откако започна потрагата по Малезискиот авион. Потрагата е проширена и на Индискиот океан а секој ден се јавуваат и нови мистериозни теории за воздуполовот на Малезија Ерлајнс. Ниту…

размисли / од Биљана Јовановска -

Мистеријата за Холандскиот брод – најстрашната мистерија на светот!

Во Февруари 1948 година, многу бродови кои се наоѓале во близина на Индонезија примиле повик за помош од Холандскиот теретен брод SS Ourang Medan. Пораката гласела: “Сите офицери, вклучувајќи го…

инфо / од Биљана Јовановска -

После 400 години научниците конечно ја решија мистеријата на реката Амазон

Во прашање е мистерија стара 400 години: Каде всушност започнува Амазон? Научниците сметаат дека конечно го дознаа одговорот. Ова прашање е навистина комплицирано бидејќи Амазон има голем број притоки како…