Таг Кина

свет / од Биљана Јовановска -

Донгчуан: Имате ли претпоставка што е ова? -Погледнете подобро

Иако остава без здив, Донгчуан во Кина сепак не е место зацртано на секојдневните турситички мапи, дури се верува дека до неодамна самите фотографи ја криеле оваа локација се со…

живот / од Биљана Јовановска -

20 интересни факти кои ќе ве изненадат – Прочитајте!

Интересни факти кои ќе сакате да ги прочитате… По наредба на началникит во полицијата во Тајланд, сите полицајци кои лошо се однесуваат мора да носат розови траки со срценца на…

живот / од Биљана Јовановска -

Дали имате претпоставка што е ова? – Погледнете за што се работи!

Црвената плажа е прекрасен простор кој се наоѓа во заштитениот природен резерват во Речната делта Лиаохе, околу 30 километри југозападно од градот Панџин во Кина. Плажата е долга 26 километри…

вести / од Биљана Јовановска -

Му го отсекла пенисот на дечко и додека спиел, бидејќи мислела дека ќе ја остави

Жена од Кина (30) со нож му го отсекла пенисот на својот партнер, девет години помлад дечко бидејќи мислела дека ќе го остави. Жената дошла до заклучок по тоа што…

живот / од Биљана Јовановска -

Пресуши најголемото слатководно езеро во Кина

Појанг, најголемото слатководно езеро и една од најпопуларните туристички атракции во Кина, речиси потполно пресуши. Пресушувањето на езерото во централната провинција Џангси, кое покривало површина од околу 4.500 квадратни километри…

инфо / од Биљана Јовановска -

Кина има фабрика за масовно клонирање

Масовното клонирање не е повеќе резервирано за научно-фантастичните филмови – 18 години откако е клонирана прочуената овца Доли, светот благодарение на кинеската команија БГИ доби постројка која буквално произведува 500…

вести / од Биљана Јовановска -

Смртна казна за акушерката која продавала бебиња за 7.800 долари

Кинескиот суд одлучи, смртна казна за поранешната акушерка Чанг Шусиу која продавала штотуку родени бебиња за 7.800 долари. Чанг продала седум новороденчиња во кинеската провинција Шанси, со што ги лажела…