Таг историја

инфо / од Биљана Јовановска -

Барселона: Меси влезе во историјата!

Најинтересниот податок за Лео Меси е што има само 26 години. Аргентинскиот напаѓач на Барселона викендов стана најдобар стрелец во историјата на каталонскиот клуб, откако со хет-трик му помогна на…

инфо / од Биљана Јовановска -

Кој е најбогатиот човек во историјата на човештвото?

Кога помислуваме на најбогатите луѓе на светот, на памет ни идат имиња како што се Бил Гејтс, Ворен Бафет и Рокфелер, но… Најбогатиот човек во историјата на човештвото е всушност…

живот / од Биљана Јовановска -

Како живее најголемиот пират на сите времиња?

Нарекувајќи го холивудски пират, емисија од 60 минути неодамна им овозможи краток приказ на животот на Ким Дотком. Наводно, тој ја оштетил забавната музика за речиси 500 милиони долари, пред…

интернет / од Биљана Јовановска -

Кои, и какви се почетоците на Андроид?

Основата на Андроид започнува во Калифорнија, во октомври 2003-тата година, кога неколку дизајнери го започнуваат походот по пронаоѓање на софтвер кој ќе биде достапен за сите. Со мали почетни финансии…

живот / од Биљана Јовановска -

Ова се предвидувања кои светот го оставија без текст

Во моментите кога се изговорени или напишани, голем дел од предвидувањата звучат како нешто кое го игнорираме уште на самиот почеток. Потоа се случува неочекуваното – се остваруваат и заминуваат…

иновација / од Биљана Јовановска -

Историјата на првите суперкомпјутери

Првиот суперкомпјутер настанал во 1964, во Контрол дата корпорацијата, а е користен во ЦЕРН за истражување во физиката. Најмоќните компјутери на светот, чија брзина е драстично поголема од обичните компјутер,…