Таг документарец

живот / од Биљана Јовановска -

Поминаа цела недела без интернет – дали преживеаа?

Агенцијата Mother London направи еден забавен експеримент. Пет луѓе се согласија да учествуваат во нивниот проект и да поминат недела ден без интернет. Недела дена не смееле да ги користат…

документарци / од Биљана Јовановска -

Документарен филм во чест на актерот Игор Маџиров (целиот филм)

13 години без детето со црвената коса, 13 години без Игор Маџиров. Како што најавивме, еве го споделуваме со вас документарниот филм “Интервју за Игор”. Игор Маџиров беше еден од…

документарци / од Биљана Јовановска -

Северна кореја против пропагандата

  Сè чини дека документарниот филм „Пропаганда“ е снимен по нарачка на маж и жена кои ги контактирале Севернокорејските агенти за да снимат филм против западната пропаганда како одговор на…

архитектура / од Биљана Јовановска -

Бразилија – најфутуристички град од шеесетите

Бразилскиот архитект Оскар Нимејер кој почина пред три дена (5 декември) остана најзапаметен по неговиот најексцентричен проект – дизајнирање на градот Бразилија. Модернистичката архитектура на Нимејер го смести главниот град…

sci-fi / иднина / од Биљана Јовановска -

Нови докази за Марс

  Документарецот „нови докази за Марс е епизода од серијта документарци со наслов „Универзумот“. Ова епизода е од петата сезона и е снимена во 2010 година од ТВ каналот Хистори,…