Таг америка

вести / од Биљана Јовановска -

Американското воено воздухопловство со тајна мисија? Што планираат со ова летало?

Се уште не постои одговор на прашањето за тоа која е целта на ова летало. Набрзо почнаа да се прошируваат и гласини дека леталото е всушност бомбардер кој може да…

живот / од Биљана Јовановска -

Фудбал, сирење, одмор…Еве зошто Европа е подобра од Америка

Жителите на стариот континент имаат многу предности за разлика од жителите на Америка, што потврди и најновото истражување… Жителите на Европа сакаат да бидат префинети, културни и пообразовани од американците….

бизнис / од Биљана Јовановска -

Кои се најплатените професии во време на криза?

И во тешките времиња постојат професии во светот кои обезбедуваат добра заработка. Книговодител Со своите образование, средношколско или факултетско, за книговодителот е важно искуството со водењето книги. За оние најдобрите,…

интернет / од Биљана Јовановска -

Помош за специјалците – Андроид апликација за бомбардирање

Воените експерти започнаа со работа на проектот специјална Андроид апликација која ќе им овозможи на специјалните единици да повикаат воздушна подршка и да ги дефинираат целите, како и да ги…

вести / од Биљана Јовановска -

Денеска е 12-годишнина од нападите во Њујорк, Вашингтон и Пенсилванија

САД денеска ја одбележуваат 12-годишнината од терористичките напади во Њујорк, Вашингтон и државата Пенсилванија, во кои загинаа на 2.977 лица. На 11 септември 2001, два авиони грабнати од терористи, удриле…

вести / од Биљана Јовановска -

Америка го лансираше највредниот шпиунски сателит во вселената

Најголемата американска ракета го лансираше новиот врвен шпиунски сателит, вреден една милијарда доари. Тој беше лансиран од базата во Ванденбург во Калифорнија, а единствените две работи кои ги знаеме за…

арт / од Биљана Јовановска -

Скулптури од хартија

Allen Eckman и Patty Eckman се занимаваат со овој вид уметност од 1987 година во нивната куќа во Јужна Дакота во Америка. Скулптурите претставуваат сцени од животот на Чироките Индијанци….

живот / од Биљана Јовановска -

Во САД успешно се легализираше рекреационата марихуана!

Вчера, како што напомнавме предходно, граѓаните на Америка одлучуваа за многу нешта меѓу кои и легализацијата на рекреациона марихуана. Во државите Колорадо и Вашингтон референдумот помина успешно и од денес…