Категорија креативно

живот / од Биљана Јовановска -

Елеганција, мистичност и убавина во делата на Зоран Кардула

Изминативе години фокусот на вашиот уметнички порив го изразувате преку дигиталната графика, а во делата доминира женскиот портрет? Од каде се наметна оваа техника, бидејќи луѓето што ве познаваат се сеќаваат на интересните…

видео/аудио / од Биљана Јовановска -

Тргна кинеското чудо: Ни трамвај, ни автобус (видео)

Првиот светски автономен железнички транзитен систем почна пробно да сообраќа во еден град во провинцијата Хунан во Кина. Неговата специфичност е што нема класични шини туку се движи по бела…

креативно / од Биљана Јовановска -

Паметен јорган кој грее, лади и сам се дипли (видео)

Koмпанијата „Смартдувет” произведе паметен јорган кој самиот се затегнува и ја регулира температурата, така да купувачите не мораат веќе да се отскриваат во текот на ноќта кога им е жешко,…

видео/аудио / од Биљана Јовановска -

Реклама ја прикажува болката и силата на мајките кои се грижат за болни деца

За мајките нема потешка глетка од онаа кога детето е болно. Сепак, кога тоа ќе се случи, тие секогаш успеваат да останат присебни, смирени и силни пред своите најмили, дури…

видео/аудио / од Биљана Јовановска -

Одличен трик: Како да излупите пиперки без да си ги извалкате рацете?

Како што завршува септември, така почнува да се чувствува мирисот на печени пиперки. Ако и вие сте вредни домаќини кои секоја година подготвуваат домашен ајвар, вреди да го откриете и…

живот / од Биљана Јовановска -

Mоже и без автолимар: Погледнете како овој човек ја поправи гребнатината на автомобилот!

Жител на провинцијата Алтај во Русија на необичен начин ја поправи гребнатината на автомобилот. Човекот имал мала незгода на паркингот, па наместо да посети автолимар се одлучи сам да ја…