Категорија интервју

интервју / од Биљана Јовановска -

ГРУЕВСКИ ЗА КОСОВСКИ „ЕКСПРЕС“: Мојот став за Албанците и улогата на Сорос во Македонија!

Ова е прво интервју на најмоќниот политички лидер во Македонија, Никола Груевски, дадено за еден албански медиум во последните 10 години, пишува Берат Буџала, уредник на „Газета експрес“ и еден…

интервју / од Биљана Јовановска -

Уставот е јасен: Ако Груевски не формира влада – ќе има нови избори

Македонскиот Устав не предвидува дека доколку мандатарот не успее да формира влада – мандатот му се дава на второпласираниот на изборите, анализираат експертите по Уставно право. Љупчо ЗЛАТЕВ Мери ЃОРЃИЕВСКА…

видео/аудио / од Биљана Јовановска -

ИЗБРИШАНОТО ИНТЕРВЈУ НА СОРОС ПОВТОРНО ДОСТАПНО: „Јас сум Бог, имам многу силни фантазии дека сум луд, соработував со нацистите против Евреите“

Видеото од 60-на минути, кое Џорџ Сорос го има дадено за CBS во 1998 година, неколку пати е избришано од интернет, токму поради контроверзните ставови и сето она што го…

интервју / од Биљана Јовановска -

Груевски: не ми треба влада по секоја цена!

Ќе се оби­дам да сос­та­вам вла­да, но не по се­ко­ја це­на. Ако се оди по до­се­гаш­ни­те ус­та­но­ве­ни прин­ци­пи во Ма­ке­до­ни­ја, би тре­ба­ло да сос­та­вам вла­да. Ако се пре­кр­шат, с` е…

интервју / од Биљана Јовановска -

НАШЕТО ЧЛЕНСТВО НЕ ГО САКАШЕ ДУИ: По 2001-ва и нашето членство не го сакаше ДУИ па најдовме начин за помирување!

Ќе се оби­дам да сос­та­вам вла­да, но не по се­ко­ја це­на. Ако се оди по до­се­гаш­ни­те ус­та­но­ве­ни прин­ци­пи во Ма­ке­до­ни­ја, би тре­ба­ло да сос­та­вам вла­да. Ако се пре­кр­шат, с` е…

интервју / од Биљана Јовановска -

ВМРО-ДПМНЕ ЌЕ ГИ НАДЖИВЕЕ И СОРОС И НЕГОВИТЕ ПЛАТЕНИ СЛУГИ: Прочитајте како Сорос дејствува преку СЈО во Македонија!

Во продолжение ви го пренесуваме новиот дел од мегаи нтервјуто со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски за Република. Во овој дел ќе прочитате за тоа дали Сорос има информации за…

живот / од Биљана Јовановска -

Тајзи, музичар што ја обележа годината: Сакам кај нас азил да побара Меркел, а и Путин да му намигне на …

Драган Величковски – Тајзи, од Куманово е реге пејачот чии хитови го обележаа естрадното небо годинава. Момчето кое својата кариера ја почна како дел од дуото Скипи и Тајзи во…

интервју / од Биљана Јовановска -

МАНЕ ЈАКОВЛЕСКИ ЗА ФАКТОР: Има луѓе кои не требаше ниту да се доближат до партијата, а добија функции – ќе има големи реформи во ВМРО-ДПМНЕ!

Критики од старото членство има и кон новите функционери кои не ни требаше да се доближат до партијата, а не да добијат високи позиции. Тие се одалечија од народот. Добар…

интервју / од Биљана Јовановска -

ИНТЕРВЈУ ЗАЕВА: Тешко е да си Зоран, ама не е лесно да си Зорица!

Кога решивме да направиме едно „женско“ интервју со Зорица Заева, сопруга на лидерот на СДСМ и градоначалник на Струмица, Зоран Заев, на почеток не знаевме што да очекуваме, со оглед…

интервју / од Биљана Јовановска -

ПРОФЕСОРКАТА ОД БИТОЛА ШТО ГО ПРЕПЛИВА ОХРИДСКОТО ЕЗЕРО: КОГА ГИ ОСТВАРУВАТЕ СВОИТЕ ЦЕЛИ, ПРАВЕТЕ ГО ТОА СО ГОЛЕМА ЉУБОВ

Во време кога имаме постојани промени во школскиот систем и кога наставниците се под постојани притисоци, мислам дека дури и ние како наставници сме демотивирани да се посветиме на учениците…