Категорија здравје

здравје / од Биљана Јовановска -

Случаи во кои вашето тело ви се моли за итна помош и реакција!

Човечкото тело е сложен механизам сo многубројни процеси, кои често дејствуваат независно. Кога нешто не е во ред со нашето тело, ние со сигурност го чувствуваме. И покрај тоа, има…

живот / од Биљана Јовановска -

Отсега внимавајте: Што ќе ви се случи ако долго време немате секс?

Можеби не сте свесни, но можно е токму недостатокот на секс да влијае на вашето лошо расположение, замор, главоболка и слично. Ако ги имате следните симптоми, тогаш дефинитивно ви недостасува…

здравје / од Биљана Јовановска -

Чаша вино е добро за здравјето, а две чаши – уште подобро

Февруари, месец на љубовта или виното? Ние ги бираме и двете. Во пресрет на еден од најинтересните христијански празници Св. Трифун, време е за големи количини од омилената црвена алкохолна…

здравје / од Биљана Јовановска -

Доцната бременост го продолжува животот: Длабока старост за жените кои ќе решат покасно да станат мајки

На медицинскиот факултет во Бостон спроведена е студија чии резултати носат добри вести за жените кои планираат бременост по 30 година од животот – жените кои можат по природен пат…

здравје / од Биљана Јовановска -

Утре во 7 часот наутро испијте чаша вода: Целиот свет полуди по оваа метода, а еве и зошто

Нема сомнежи дека водата е еден од најкорисните пијалаци за целото здравје. Познат е фактот дека 2/3 од човечкото тело е направено до вода и дека оваа хранлива состојка е…

здравје / од Биљана Јовановска -

Чудо од рецепт: За само 7 дена ќе ги снема болките во грбот, нозете, зглобовите

Здравствените експерти посочуваат дека големо влијание врз појавата на болки во грбот, нозете и зглобовите има несоодветно држење на телото, па првиот совет е да го поправите држењето, барем тоа…

здравје / од Биљана Јовановска -

Руската академија на науките: Хомеопатијата е опасна по здравјето

Руската академија за науките (РАС) ја означи хомеопатијата како опасна по здравјето и побара од Министерството за здравство да ја стопира употребата на хомеопатски лекови во руските државни болници, јавија…

здравје / од Биљана Јовановска -

ЕДЕН ОД НАЈСТАРИТЕ ТИБЕТСКИ РЕЦЕПТИ: Овој рецепт бил запишан на глинени плочи, а значи живот!

Овој рецепт е пронајден во еден древен манастир во Тибет напишан на глинени плочи. Запишан е пред повеќе од 2.000 години, а подготвениот напиток лечи холестерол, дијабетес, ја чисти крвта…

здравје / од Биљана Јовановска -

Чај кој е дар од Бога – Ги убива стресот и нервозата

Ако сакате да се ослободите од наталожената нервоза, стрес или депресија, чајот од маточина е решението за вас. Чајот од маточина делува на главата. Помага при главоболка, мигрена, нервоза, анксиозност,…

здравје / од Биљана Јовановска -

Една состојка од 9 денари го уништува салото: Отстранете дури 90% од маснотиите и формирајте тенка половина

Постојат голем број фактори кои може да ви помогнат да ја намалите тежината и дебелиот стомак, вклучувајќи ја исхраната и добрите животни навики. За намалување на телесната тежина пред се…