Категорија свет

вести / од Биљана Јовановска -

РУСКА РАКЕТА ЛЕТА ДО КРАЈОТ НА СВЕТОТ: Не постои точка на светот каде што руската „Сатана“ нема домет!

Интерконтинентаните балистички ракети се главно средство во одвраќање и само неколку земји поседуваат таква врста на оружје. Групата која ја чинат Русија, САД, Франција и Кина, наскоро би моежела да…

вести / од Биљана Јовановска -

ФРАНЦУСКИТЕ ИЗБОРИ АПОКАЛИПСА ЗА ЕВРОПСКАТА УНИЈА: Ќе има се повеќе храбри претседатели како Ѓорѓе Иванов кои ќе кажат „НЕ“

Ќе гледаме ли по 7.мај и втор круг на избори во Франција и ќе го читаме насловот: Франција нов сојузник на Русија во Сирија, Франција ги закопува ЕУ и еврото,…

вести / од Биљана Јовановска -

ПРВИ РЕЗУЛТАТИ ОД ИЗБОРИТЕ ВО ФРАНЦИЈА: Втор круг избори со повисоки шанси за победа на Ле Пен!

Бившиот француски министер за економија Емануел Макрон засега освои 23.7% од гласоите, додека е веднаш позади него со 21.7% е лидерката на Националниот фронт Марин ле Пен, според прелиминарните податоци…

вести / од Биљана Јовановска -

ПРЕСВРТ ВО ФРАНЦИЈА: Марин Ле Пен води со 24.3% наспроти Макрон со 22.28% според МНР на Франција!

Претседателката на „Националниот фронт“ Марин Ле Пен води во првиот круг на изборите за претседател на Франција, се првите прелиминарни податоци на Министерството за надворешни работи на Франција. По 44.89%…

видео/аудио / од Биљана Јовановска -

НАСИЛНИ ПРОТЕСТИ ВО ФРАНЦИЈА: Масовни демонстрации во Франција по соопштување на резултатите од претседателските избори!

Во источниот дел на Париз, на плоштадот Бастиља, вечерва избија судири помеѓу демонстрантите и полицијата по информацијата дека кандидатот на десницата Марин Ле Пен се квалификувала во вториот круг од…

вести / од Биљана Јовановска -

ОБИДОТ ЗА ПУЧ ВО МАКЕДОНИЈА ОД СТРАНА НА БЕЈЛИ ТОП ТЕМА ВО САД: Најгледаната ТВ мрежа во САД со сторија за пучот на Бејли во Македонија!

Најгледаната телевизија во САД, „Фокс Њуз“ во пет минутна репортажа објавува за истражувањето на „Џудишал Воч“ и тужбата против УСАИД и Стејт департментот. Крис Ферол, одговорен за истраги од „Џудишал…

вести / од Биљана Јовановска -

БЕЗ МОЖНОСТ ЗА МАНИПУЛАЦИЈА НА ПРАВДАТА: Руските специјалци ликвидираа екстремисти на ИСИС!

Руските сили за безбедност синоќа ликвидирале двајца вооружени екстремисти од Исламската држава, кои планирале серија кривични дела поврзани со тероризам, јави ТАСС, повикувајќи се на соопштението на рускиот Национален антитерористички…

вести / од Биљана Јовановска -

Белата куќа паѓа во сенка; Погледнете каде живее Ердоган (видео)

Претседателската палата на Реџеп Таип Ердоган е 30 пати поголема од Белата куќа, а се верува дека е најголемата палата на светот изградена во последните 100 години. Имотот располага со…

вести / од Биљана Јовановска -

СОРОСОВИТЕ НЕВЛАДИНИ ОРГАНИЗАЦИИ ФИНАНСИРААТ БРОДОВИ СО МИГРАНТИ ПОВРЗАНИ СО ИСИС ДО ЕУ

Истрагите на италијанските власти и на други откриле дека невладините организации финансирани од, меѓу другите, Џорџ Сорос, активно финансираат приватни бродови за шверц на десетици илјади илегални бегалци од Северна…

вести / од Биљана Јовановска -

РУСИЈА БАРА СЕРИОЗЕН ДИЈАЛОГ СО ЕУ ВО ВРСКА СО БАЛКАНОТ: Ситуацијата со Западен Балкан тема на дискусија помеѓу ЕУ и Русија!

За време на посетата на високата претставничка на ЕУ за надворешна политика, Федерика Могерини, на Москва, на 24 април, ситуацијата во Западен Балкан ќе биде една од сериозните теми на…