Категорија свет

дневна разонода / од Биљана Јовановска -

20 фотографии од кои ќе сфатите зошто жените живеат подолго од мажите

Некој вели дека мажите имаат пократок животен век од жените поради лошата исхрана, небезбедни работни места, повеќе стрес, поради жените или едноставно поради начинот на живот, ваков начин на живот…

свет / од Биљана Јовановска -

Хитлер се јави пред камери: Има 128 години и живее во Аргентина – ПОГЛЕДНЕТЕ ШТО ИЗЈАВИ

Херман Гутенберг ја заинтересира светската јавност иако на малкумина ова имe нешто им значи. Но ако се спомне дека тој всушност е Адлоф Хитлер тогаш приказната добива друг тек. Херман…

вести / од Биљана Јовановска -

САД ГО ПРЕКРШИЈА ДОГОВОРОТ: Русија ја прекинува соработката со САД – ПОГЛЕДНЕТЕ ШТО СЕ СЛУЧИ

Министерството за одбрана на Русија од денес ја прекинува соработката со САД во рамките на Меморандумот за спречување на инциденти на небото над Сирија, се наведува во соопштението. Соборувањето на…

вести / од Биљана Јовановска -

БОРИСОВ МУ СЕ НАЛУТИ НА АНАТОЛИЈ КАРПОВ: Македонија во срцето на проблемот помеѓу Бугарија и Русија!

Бугарскиот премиер и другар на Зоран Заев, воедно и негатор на Македонскиот идентитет Бојко Борисов ја откажал средбата со легендата на шахот и пратеник во Руската Дума Анатлиј Карпов, со…

видео/аудио / од Биљана Јовановска -

Работник на гробишта ја прегледал снимката од надзорната камера – не можел да им верува на своите очи

Шокантна снимка го покажува моментот кога стадо од 400 крави ја срушиле оградата и влегле на локалните гробишта, оставајќи зад себе неред и многу оштетени гробови. Животните пронашле пат до…

вести / од Биљана Јовановска -

Стравична смрт на село – свиња убила човек, му го изела половиот орган

Фармер во југозападниот дел од Мексико загинал откако свиња му го одгризала половиот орган три пат. 60-годишниот Мигел Анаја Пабло настрадал во Сан Лукас. Според пишувањата на локалните медиуми, свињата…

свет / од Биљана Јовановска -

САМО ТРОЈЦА ЛУЃЕ ГО ПОСЕДУВААТ НАЈРЕТКИОТ ПАСОШ НА СВЕТОТ

Малтешкиот витешки ред е највисокиот ред на католичката црква. Го основал папата Паскал Втори во 1113 година и спаѓа во една од најстарите христијански институции. Пасошот на овој ред можат да…

свет / од Биљана Јовановска -

Видео: Откриено „смртоносно“ езеро под Мексиканскиот залив

Научниците открија неверојатно езеро под површината на морето во Мексиканскиот залив, но колку што оваа глетка на природата одзема воздишки исто толку е и опасна поради голема концетрација на штетни…

вести / од Биљана Јовановска -

ВИДЕО: Паѓале како домино – гардисти се онесвестиле на церемонија посветена на кралицата Елизабета

Пет гаристи изгубиле свест за време на традиционалната парада во Лондон, посветена на кралицата Елизабета Втора. Причината за тоа се автентичните шубари од мечка, кои се составен дел од гардиската…

вести / од Биљана Јовановска -

Повторно земјотрес од 5,2 степени според Рихтер

Земјотрес со интензитет од 5,2 степени според Рихтеровата скала беше регистиран на грчкиот остров Лезбос, во близина на брегот со Турција. Институтот за геодинамика во Атина соопшти дека потресот се…