Категорија вести

вести / од Биљана Јовановска -

Се менува законот за возачка во МАКЕДОНИЈА – нема да може веќе да се полага на 16 години

Промена на возраста за стекнување право за полагање на возачка дозвола за моторно возило од 16 на 17 години е една од главните новини што се наоѓа во новиот предлог…

вести / од Биљана Јовановска -

Газди се степале на плажата Немо во Охрид

Полицијата денес ги објави сите детали околу вчерашната масовна тепачка на плажата „Немо“ во Охрид, во која беа приведени седумина. Според полицискиот билтен, се започнало околу 10.30 часот кога започнала…

вести / од Биљана Јовановска -

Поранешниот кошаркар Пеце Наумоски се заканува и бара јавно извинување од „Фокус“ и повлекување на текстот за сведоштвата на неговата сопруга, во спротивно се заканува со тужба

Поранешниот кошаркар Петар Наумоски, кој во моментот е претседател на Македонската кошаркарска федерација вчера во писмен допис побара од „Фокус“ да се повлече текстот – „Сања Обрадовиќ, сопруга на кошаркарот Наумовски:Ме…

живот / од Биљана Јовановска -

Архива: Каде учат децата на актуелните и поранешните функционери: Од Солун и Москва до Монако и Њујорк

Пишува: Ирена МУЛАЧКА За семејството на претседателот на Русија, Владимир Путин се знае малку, освен тоа дека е женет и разведен и дека има две ќерки. Иако тој „владее“ со Русија веќе…

вести / од Биљана Јовановска -

Милошоски: Владата да оддели два милиони евра за обесштетување на граѓаните поради земјотресите

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски на денешната расправа за ребалансот на буџетот истакна дека ако се има политичка волја, новата влада со ребалансот ќе оддели два милиони евра за обесштетување на граѓаните…

вести / од Биљана Јовановска -

Архива: Бомба на СДСМ: Како Мијалков се радува и признава дека средил за апсењето на Љубе Бошкоски

Сашо Мијалков, доскорашниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање, денеска треба да се појави во Специјалното јавно обвинителство (СЈО), каде што е повикан да даде исказ. Мијалков е првоосомничен…

вести / од Биљана Јовановска -

Се проширува листата: Дипломатски пасоши поседуваат Црвенковски, Љубчо Георгиевски, Груевски, Хари Костов, Мијалков, Срѓан Керим

Во моментов има валидни над 1300 дипломатски пасоши, а меѓу нив се актуелни и поранешни функционери, судии, обвинители, директори на јавни институции, академици, раководни лица од верските заедници, пратеници, уметници,…

вести / од Биљана Јовановска -

Разрешен директорот на Охридско лето

Досегашниот директор на Националната установа фестивал „Охридско лето“ Оливер Арсовски, денеска со решение од Министерството за култура е разрешен од функцијата, објави Телма. На негово место, на функцијата в.д. доректор е…

вести / од Биљана Јовановска -

АРХИВА: Борис Змејковски – од основач на ВМРО-ДПМНЕ до милионер-олигарх! 22/07/2017

Текстот е објавен на 17.11.2016 година во неделникот „Фокус“ во бројот 1102 Иако поставувањето на Змејковски на пратеничките листи на ВМРО-ДПМНЕ е сосема логично решение зашто на владејачката партија ѝ…