Категорија вести

вести / од Биљана Јовановска -

Трагедија ја потресе Македонија: Во несреќен случај загина 8 годишно дете

Трагедија зави семејство од Доброште во црно откако во несреќен случај вчера животот го загуби 8 годишно девојче. Случајот вчера во 23 часот го пријавил во полицијата нејзиниот татко, 46…

вести / од Биљана Јовановска -

Осомничениот за убиството на Мартин Јанушев ставен на листата за потраги

Филип Секуловски, осомничен за убиството на 28-годишниот Мартин Јанушев, е ставен на листата за потраги објавена на веб сајтот на Министерството за внатрешни работи. МВР во четвртокот соопшти дека Секуловски…

вести / од Биљана Јовановска -

КАКО ЌЕ ИЗГЛЕДА СОБРАНИЕТО ВО ИДНИНА: Талат Џафери ќе ги води седниците на албански јазик, униформите и граничните премини ќе бидат двојазични

Емисијата 360 степени на телевизија Алсат направи детална анализа какви измени ќе донесе новиот закон за јазиците кој беше основа за владината коалиција. Законските измени ќе му дозволат на Талат…

вести / од Биљана Јовановска -

90 АМАНДМАНИ ЗА ЗАКОНОТ ЗА ЈАЗИЦИ: Опозицијата со амандмани ќе ја брани државата од двојазичност, СДС, БЕСА и Алијанса ќе го дополнуваат

Пратениците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ поднесоа 84 амандмани за Предлог-законот за употреба на јазиците. И тие, како и нивните колеги од владејачкото мнозинство, предлагаат дополнување на членот 1 од текстот со…

вести / од Биљана Јовановска -

ПОЗИТИВНА ПРЕПОРАКА ВО ФЕВРУАРИ: Јоханес Хан изрази надеж дека следната година Македонија ќе ги отпочне преговорите за членство

Се надевам дека во февруари ќе добиете позитивна препорака, со надеж дека преговорите ќе почнат следната година, изјави денеска еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан. -Ова е нашата цел и затоа…

вести / од Биљана Јовановска -

ТИКВЕШКО НЕГДЕ, В НЕКОЕ СЕЛО…: Милчин го праша Заев дали ќе треба да го заборавиме или смениме текстот на песната која ги опејува фашистичките злосторства

Поранешниот директор на канцеларијата на фондацијата „Отворено општество“ на Сорос во Скопје, Владимир Милчин, на Фејсбук жестоко удри по политиките на премиерот Зоран Заев и Владата, со кои се предвидува…

колумнизам / од Биљана Јовановска -

КОЛУМНА НА МИРКА ВЕЛИНОВСКА: Преку АСЕАН до светски самит за човековите права!

Самитот на државите во Азија заврши. Домаќинот и претседавач Филипини, претставен преку претседателот Родриго Дутерте, од кредибилни индивидуи кои ја следат светската политика веќе е оценет како најдобар светски политичар…

вести / од Биљана Јовановска -

ВО ОДБРАНА НА МАКЕДОНИЈА: Сотир Костов повика на самоорганизирање и одбрана на името, јазикот, идентитетот и православната црква!

Моето и нашето време за молчење истече. Фајрабонд („Се поминува“). НЕ. Благодарам. Продажбата, предавството на Македонија (име, јазик, идентитет, народ) и предавството на Македонската православна црква не поминува. Се спротивставувам…

вести / од Биљана Јовановска -

ШАТОРИ ПРЕД СОБРАНИЕТО: Откажана амандманскат расправа за законот за јазици, демонстранти поставија шатори пред Собранието!

Комисијата за европски прашања на која утре требаше да почне амандманската расправа за законот за употреба на јазиците е откажана. Нема информации кога би се одржала и зошто буквално преку…

вести / од Биљана Јовановска -

СКАНДАЛОЗНИ ДЕТАЛИ ОД ДОГОВОРОТ ПОМЕЃУ РАМА И ЗАЕВ: Разузнавачка документација за тајниот пакт на Рама и Заев

Западните служби забележале скандалозни детали од договорот помеѓу Заев и Рама.Заев прифатил да ја обвини Србија за геноцид, заедно со Албанците да и ,,објави“ војна на Русија и од Македонија…