Категорија македонија

вести / од Биљана Јовановска -

ЕВЕ КАКО ПЛАТАТА НА ДОКТОРИТЕ ЌЕ БИДЕ 100.000 ДЕНАРИ: Поднесен предлог закон за зголемување на платите на докторите!

Денеска  на иницијатива од пратениците  доктори  на ВМРО-ДПМНЕ, а со поддршка и од останатите пратеници од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“, во Собранието на Република Македонија поднесуваме Закон за…

вести / од Биљана Јовановска -

ДЕФИНИТИВНО, НЕ Е НОРМАЛЕН: Заев со скандалозна изјава дека ќе се брише се она што не е во духот на соработката со Бугарија!

Новиот македонски премиер Зоран Заев од Бугарија продолжува да удира по македонската држава. Заев денеска на прес-конференција излезе со скандалозна изјава дека во македонските учебници ќе биде променето сè она…

вести / од Биљана Јовановска -

ЗАЕВ ГИ РЕКЕТИРА КИНЕЗИТЕ?: Дали Заев ги рекетира Кинезите кои ги градат автопатите во Македонија во корист на Бејли?!

Стручната јавност е изненадена од молскавичната експертиза што успеала да ја обезбеди новата влада и за толку кратко време да да прибере толку детални податици и да измери толку грешки….

вести / од Биљана Јовановска -

ЉУБЧО ЗЕМИ ГО ВО НАРОДНА И ПРЕСЕЛЕТЕ СЕ ВО БЛАГОЕВГРАД: Јорданка Ивановска – Јоци со остра реакција на најавата за промена на историјата во учебниците!

На прашање на бугарските новинари Заев одговорил дека голем дел од историјата е заедничка и дека во македонските учебници ќе биде променето се она што не е во новиот дух…

вести / од Биљана Јовановска -

БУГАРИТЕ РАДОСНИ: Димитров не очекувал дека ќе доживее смрт на Македонизмот и буграски историски учебници за децата во Македонија!

Божидар Димитров, директор на Бугарскиот Национален Историски Музеј, по повод посетата на Зоран Заев во Бугарија за бугарската емисија „Денот во живо“ потенцираше дека дури и Заев признал дека Македонскиот…

вести / од Биљана Јовановска -

MOMЧЕТО ШТО САКАШЕ ДА СТАНЕ ЦАР: Како Бојко Борисов го направи Заев своја кучка, го фати за уши и го поклони пред „бугарскиот“ Цар Самоил!

Откако како што рече тој самиот Господ го црпна од нивата и го направи цар никој не можеше да замисли дека тој всушност ќе стане бугарски цар. Под Господ тој…

вести / од Биљана Јовановска -

ЗАДАЧАТА НА ВЛАДАТА НА ЗАЕВ Е ДА ГИ УРНИСА МАКЕДОНСКИТЕ ИНТЕРЕСИ: Заев ја отвори пандорината кутија со македонските национални интереси!

Граѓанската опција за Македонија (ГРОМ) преку пишано соопштение му порачува на премиерот Зоран Заев дека со прифаќањето на заедничката историја со Бугарија и заедничкото славење на празниците ја потврдил тезата…

вести / од Биљана Јовановска -

ЗАЕВ, ЈАЗ`К ДА ТИ Е: Прилепчанка со потресен статус до Зоран Заев за страдањата на нејзината фамилија од Бугарската окупација!

Премиерите на Македонија и Бугарија вчера во Софија најавија заедничко чествување на “заедничката” историја која ја имале двете држави. Заев и Борисов најавија и потпишување на договор за добрососедство на…

вести / од Биљана Јовановска -

ПЕДЕРИТЕ И ЛЕЗБЕЈКИТЕ ГИ СМЕСТИ ЛИ? Тони Михајловски со прашање до новиот министер за култура!

Со ниту еден министер за култура не ми одела работата. Со овој почнавме со дисциплинска. Па да тераме Леонарде. Ти така сакаше да почнеме. Ти прв почна. Рече дека ќе…

вести / од Биљана Јовановска -

БУГАРСКИТЕ НАЦИОНАЛИСТИ ОРГАЗМИРААТ НА ЗАЕВ: Македонскиот јазик бил дијалект на бугарскиот јазик, Македонија мора да се откаже и од името – Заев тоа ќе го оствари!

Директорот на бугарскиот Национален историски музеј Божидар Димтров во гостување во емисијата „Денот во живо“ по повод на посетата на Зоран Заев во Бугарија , кој се поклони пред споменикот…