Категорија Куманово

вести / од Биљана Јовановска -

РЕКОРД: 52 степени измерени во центарот на Куманово (фото)

Екстремно високите температури продолжуваат низ целата држава. Иако според Управата за хидрометеоролошки работи највисоките температури изнесуваат 42 степени целзиусови, а во Куманово од 38 до 39, сепак според фотографијата поставена…

вести / од Биљана Јовановска -

КУМАНОВЧАНИ СО МАСОВЕН МАРШ: НЕ сакаат двојазичност во нивниот град, како и на целата територија на Македонија

Кумановчани вечерва повторно со масовен марш низ улиците на градот ја изразија својата поддршка на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, со цел да ја искажат својата загриженост за иднината на…

вести / од Биљана Јовановска -

СИН НА ЕКСТРЕМИСТ И ЗЕТ НА ГРАДОНАЧАЛНИК ГО СИМНАЛЕ МАКЕДОНСКОТО ЗНАМЕ: На местото на Македонското закачиле Албанско знаме!

Во 16,00 ч. на Плоштадот во Куманово 2 НН лица од јарболот го симнале на подолна зона македонското знаме а на горната зона ставиле албанско знаме. Од страна на полициски…

вести / од Биљана Јовановска -

СНИМКА ОД АПСЕЊЕТО НА ВАНДАЛИТЕ: Зоран Заев и Оливер Спасовски под закана по живот доколку не ги ослободат вандалите од Куманово!

Уште една пајташка банда на Заев уапсена, овој пат поради поттикнување на меѓуетнички тензии во Куманово, кои го симнаа Македонското знаме од јарболот во центарот на градот Албанските наркодилери од…

вести / од Биљана Јовановска -

КРИВИЧНА ЗА ПРВИОТ ЧОВЕК НА СДСМ КУМАНОВО: Министерството за внатрешни работи ќе поднесе кривична пријава за извршено кривично дело насилство

Министерството за внатрешни работи ќе поднесе кривична пријава за извршено кривично дело насилство против првиот човек на Општинскиот комитет на СДСМ Куманово. На ден 21.03.2017 година околу 19:40 часот по…

вести / од Биљана Јовановска -

Страшна сообраќајка, затворен патот Куманово – Крива Паланка

Поради сообраќајна несреќа, затворен е за сообраќај  магистралниот пат А2 Куманово – Крива Паланка, кај кривопаланечкото село Псача. Како што соопшти Автомото сојузот на Македонија, сообраќајот е во прекин од…

вести / од Биљана Јовановска -

Куманово на нозе- реки од народ ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА

Граѓаните на Куманово и вечерва се приклучија на маршот во организација на иницијативата „За заедничка Македонија“ и ги повторија пораките за зачувување на унитарниот карактер на државата и против двојазичноста,…

вести / од Биљана Јовановска -

КУМАНОВО ГО ВОДАТ МАНИЈАЦИ И АЛХОХОЛИЧАРИ: ВМРО-ДПМНЕ бара сите надлежни институции детално да го истражат случајот со директорот на кумановската гимназија!

По изјавата на Директорот на Средното Гимназиско Училиште, Горан Димитријевиќ, пред неколку дена, како и после видеото кое излезе на Социјалните мрежи и интернет страните, од истиот директор како и…

Куманово / од Биљана Јовановска -

Ова не се пропушта – Големи попусти на грејни тела во Алфи Техноцентар!

Пред стартот на зимската сезона, Алфи техноцентар им нуди на своите потрошувачи голем избор на грејни тела. Акцијата ќе трае скоро три недели, а во салонот може да се најде…

вести / од Биљана Јовановска -

САМОУБИСТВО ИЛИ НЕШТО ДРУГО? Што стои позади „соработката“ на Зоран Дамјановски и сега починатот Кирчо Тодоровски!

Трагичниот настан од минатиот понеделник ја вознемири кумановската јавност, во кумановската чаршија многу брзо се пренесе веста дека нашиот сограѓанин Кирчо Тодоровски е пронајден мртов со прострелна рана на главата,и…