Категорија Куманово

вести / од Биљана Јовановска -

ПАДНА ПРВАТА ЖРТВА ОД СНЕГОТ ВО КУМАНОВО: Неработењето на СДСМ во Куманово резултираше со прва жртва!

Нерасчистените улици и тротоари во Куманово денеска ја зедоа првата жртва. 74-годишниот Сефедин Ибрахими се лизнал на мразот, паднал и загинал на лице место. Неговото безживотно тело час и половина…

вести / од Биљана Јовановска -

БЛОКИРАН АВТОПАТОТ КУМАНОВО-СВ.НИКОЛЕ: Натчовечки напори на Македонија Пат да се одржат проодни сите делници во Македонија!

Последна вест од АМСМ е дека патниот правец Куманово – Св.Николе и обратно е во прекин за сите видови возила. На коловозот има возила и се работи на расчистување на…

вести / од Биљана Јовановска -

КОГА НЕ БИ БИЛО ТРАГИЧНО, БИ БИЛО СМЕШНО: Механизацијата за чистење на снег, завеана во снег!

Граѓаните на Куманово сами го чистат снегот, откако е завеана механизацијата за чистење. Исто така, има големи проблеми со движењето по улиците и патиштата, особено во неколку населби во градот…

вести / од Биљана Јовановска -

ЗАЛОЖНИЧКА ДРАМА ВО КУМАНОВО: Затвореник кој избегал од затвор го врзал судијата со кабел во неговата викендичка!

Судија од Основниот суд Куманово бил врзан со кабел и ограбен во неговата викендичка во кумановското село Зубовце. Како што соопшти МВР, рабојништвото се случило вчера околу пладне, кога судијата…

вести / од Биљана Јовановска -

KАДЕ СТЕ НВО ПЛАТЕНИЦИ НА СДСМ И СОРОС: Куманово повторно најзагадено во Европа

Загадувањето во Куманово продолжува да расте. Од 284 mg/m3 со честички ПМ10 утрово, загадувањето порасна на цели 328 mg/m3 ПМ 10 честички во 11 часот. Со овие бројки, Куманово денеска повторно…

вести / од Биљана Јовановска -

КУМАНОВО КАКО ЧЕРНОБИЛ: Најзагаден град во Македонија, локалната власт не презема ништо!

ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес конференција побара од градоначалникот на Куманово Зоран Дамјановски итно да преземе конкретни мерки со цел намалување на загаденоста во Куманово. Во предизборната кампања СДСМ ветуваа мерки…

вести / од Биљана Јовановска -

КРВАВА ДРАМА ВО КУМАНОВО: Му ја рацепиле главата со метална шипка!

Вчера околу 07:30 часот во Куманово на улица „11-ти Октомври“ бб, додека А.И.(48) од село Слупчане, со лицето Ф.Ј., седеле во слаткарницата „Романтика“, дошле Ф.Х.(46), Ф.С.(48) и Ф.З.(51) сите од…

вести / од Биљана Јовановска -

ИТНА РЕАКЦИЈА НА ЕКИПАТА ЗА АНТИТЕРОРИЗАМ: Заборавен ранец пред банкомат предизвика паника во Куманово!

Драма се одвивала синоќа во Куманово кога во 21 часот во центарот бил оставен ранец пред банка. Кумановската полиција блокира дел од центарот на градот, пренесува „Нова Македонија”. Станува збор…

вести / од Биљана Јовановска -

ДЕБАКЛ ВО РОДНИОТ ГРАД НА ОЛИВЕР СПАСОВСКИ: Само 30-тина граѓани веројатно од локалниот штаб го гледаа Оливер качен на камион!

Кумановецот, технички министер за внатрешни работи и генерален секретар на СДСМ вечерва во својот роден град доживеа катстрофален дебакл Тоталното фијаско на Оливер Спасовски доаѓа од нему најблиските, Кумановци, кои…

вести / од Биљана Јовановска -

Хорор ја стресе Македонија: Силувани две девојчиња

СВР Битола поднесе кривична пријава против 62-годишниот М.М. поради полов напад врз дете кое не наполнило 14 години. Пријавениот извршил полови дејствија и се самозадоволувал пред десетгодишно девојче од Битола….