Категорија технологија

технологија / од Биљана Јовановска -

Ако имате некој од овие стари мобилни телефони, може да заработите до 200 илјади денари

Доколку некаде во некоја фиока пронајдете стар мобилен телефон кој не го користите – Не го фрлајте! Можеби токму тој мобилен телефон спаѓа во т.н “класици“ кои може да ви…

технологија / од Биљана Јовановска -

ЕВЕ ЗОШТО НЕ СМЕЕТЕ ДА СПИЕТЕ ПОКРАЈ МОБИЛЕН ТЕЛЕФОН КОЈ СЕ ПОЛНИ!

Пред спиење, најлесно е омилениот уред да го оставите на полнење на дофат на рацете. Но, цената може да биде висока… Спиењето покрај мобилен телефон е лошо само по себе….

свет / од Биљана Јовановска -

Историска промена на Фејсбук – кога ќе се логирате ќе нема лозинка, туку ќе го сторите ова

Ликот на корисникот во последно време добива големо внимание. Фејсбук вложува и во овој сегмент на ИТ технологијата, па според наводите на TheNextWeba,  компанијата ќе ја користи опцијата препознавање на…

технологија / од Биљана Јовановска -

Дубаи го тестираше првото такси без возач

Дубаи вчера објави дека е зивршен првиот тест на електрично такси возило без возач, со кој емиратите сакаат да станат пионер во таа област на футуристичкиот транспорт. Во првото прбно…

технологија / од Биљана Јовановска -

Дали iPhone X е најдобриот модел на Apple досега? – ПОГЛЕДНЕТЕ ВИДЕО

Новиот iPhone X носи многу нови и интресни опции кои го подигаат овој ранг на телефонот над сите. Станува збор за еден од трите нови модели кои ги претстави компанијата…

технологија / од Биљана Јовановска -

Зема игла и ја заби во телефонот – Кога ќе видите зошто, ќе ви стане јасна оваа лудост!

Колку пати сме сакале да исчистиме некој дел од телефонот а не сме можеле, бидејќи не е достапно. ова видео ќе ви покаже еден начин. Покрај тоа има уште седум…

живот / од Биљана Јовановска -

ЕЛЕКТРОВОЗИЛОТО НА ИДНИНАТА Е СЕКСИ, ВЕЛИ ДИЗАЈНЕРОТ СЛАВЧЕ ТАНЕВСКИ СО НЕГОВ ВТОР МОДЕЛ НА МЕРЦЕДЕС ПРЕТСТАВЕН НА САЕМОТ ВО ФРАНКФУРТ

На автосаемот во Франкфурт утринава беше премиерно претставен „мерцедес-бенц концепт ЕКА“, вториот модел на германската компанија целосно дизајниран од македонскиот дизајнер Славче Таневски. „Концепт ЕКА“ е прво електрично возило на…

технологија / од Биљана Јовановска -

Новиот премиум Ајфон доаѓа во ограничени количини, со цена од 1.200 долари!

Се очекува „Епл“ наредната недела (12 септември) да ја претстави новата Ајфон линија, а секој ден се појавуваат нови информации како се приближуваме до официјалната објава. Главниот модел на телефонот,…

технологија / од Биљана Јовановска -

НЕМА ДА ВИ СЕ ВЕРУВА: Иновација која го одзема здивот, со само еден допир органите почнуваат сами да се лекуваат

Иновацијата, во моментот на допир, започнува да доставува на местото каде е поставена, нова ДНК [дезоксирибонуклеинска киселина] како и РНК [рибонуклеинска киселина], во јадрото на живите клетки, за да ја…