Категорија духовност

духовност / од Биљана Јовановска -

Во светот има самo пет чудотворни икони, една е во Струмица!

Реки од народ секојдневно се слеваат во црквата Свети 15 Тивериополски маченици во Струмица. Една недела по пристигањето на чудотворната икона на Пресвета Богородица Скоропослушница од Света Гора, стотици верници…

духовност / од Биљана Јовановска -

Утре се Младенци, штом станете погледнете во небо и ќе знаете каква пролет ве очекува

Утре е Младенци, празник кој го слават сопружниците во првата година од бракот, оние кои се венчале после 22 март претходната година. На тој ден младенците во својот дом примаат…

духовност / од Биљана Јовановска -

Денес го славиме светецот кои правеше чуда: Помолете се со овие зборови и ќе видите како животот ви се менува на подобро

Денеска е Преподобен Герасим Јордански. Герасим беше родум од Либија. Уште како млад го остави светот и го започна својот подвиг во Тиваидската пустина. Подоцна го посети Ерусалим и се насели…

духовност / од Биљана Јовановска -

Христијани и муслимани се поклонуваат на чудотворната икона на Пресвета Богородица

Граѓани од цела Македонија веќе четврти ден пристигнуваат во Струмица, патот ги води директно во Храмот Св.Петнаесет тивериополски свештеномаченици. По пристигнувањето во неделата на чудостворната икона на пресвета Богородица Брзопослушница,верници…

духовност / од Биљана Јовановска -

(Видео)КОГА ДЕНЕС БИ ИМАЛЕ ВАКОВ ПОГЛАВАР: Да се потсетиме на едниот и едниствен г-дин г-дин Михаил!

Дел од посланието на Архиепископ Охридски и Македонски г.г. Михаил МИХАИЛ, архиепископ (Методи Гогов) (Ново Село, Штип, 20. V . 1912 – Скопје, 6. VII 1999). – архиепископ, четврти по…

духовност / од Биљана Јовановска -

Денеска се слават тројцата маченици кои пострадаа поради вербата во Христа

Овие тројца маченици му беа блиски пријатели на свети Теодор Тирон. Беа затворени заедно со него. По неговото мачеништво се така остануваа во затворот, бидејќи се случуваше смена на намесникот….

духовност / од Биљана Јовановска -

Се случи чудо со Македонец на Света Гора

Според страницата „Aγιορειτικες μνημες“ („Светогорски сеќавања“), чудото се случило на почетокот од овој месец во свештениот манастир Дохијар на Света Гора. Чудото го објавил еден монах кој присуствувал на настанот,…