Категорија кул

видео/аудио / од Биљана Јовановска -

ВИДЕО: Моќниот талент на Зоран Стефаноски, музичарот на кој треба да сме горди

Зоран Стефаноски е момчето на чиј талент ќе се воодушевите слушајќи ги уште првите негови ноти. Креира песни кои ќе ви се допаднат, а тој свири на сите инструменти. Роден…

живот / од Биљана Јовановска -

ВАКА ЌЕ ИЗГЛЕДА ПРВОТО ПОДВОДНО ТЕНИСКО ИГРАЛИШТЕ ВО СВЕТОТ

Полскиот архитект Криштоф Котала, од 8+8 Concept Studio, има амбициозен проект – подводно тениско игралиште. Комплексот ќе се наоѓа (каде ако не) во Дубаи, во водите на Персискиот залив, меѓу…

вести / од Биљана Јовановска -

#ЕлкаМК традиционално и оваа година: Ајде да направиме елка од пластични шишиња

#ЕлкаМК e eден од ретките настани што покажуваат дека во Македонија постои креативна интернет заедница која секоја година самоиницијативно се организира за правење на новогодишната елка од пластични шишиња. Традицијата започна…

живот / од Биљана Јовановска -

Направете викендичка од вреќи со песок – лесно и евтино!

Ертбег изградба на живеалишта (еarthbag construction). Во западниот дел од светов, постои еден интересен начин на градење на живеалишта наречен „еarthbag construction“ или конструкција од земјени вреќи. Тоа доста евтин…

важно / од Биљана Јовановска -

Сигет Фестивал – најголемото хипи дружење во Европа!

Деновиве заврши еден од најголемите фестивали во Европа! Двајца новинари од think.mk престојуваа во Будмпешта на фестивалот седум дена и уловија неверојатни моменти од ова уникатно доживување. Пред да ги…