Категорија колумнизам

колумнизам / од Биљана Јовановска -

КОЛУМНА НА СТЕВЧО ЈАКИМОВСКИ: Ем жаба голта, ем еж раѓа!

Откако претседателот на нашата марионетска влада Зоран Заев ја посети Бугарија, и обелодени дека за договорот нема да се преговара туку ќе биде потпишан, само останале финеси кои ќе ги…

колумнизам / од Биљана Јовановска -

АРХИВА Колку Мирки Велиновски има во државата, па полицијата не може да ја доведе во судот како обвинета за клевета?

Текстот е објавен на 13 јануари 2012 во неделникот „Фокус“ во бројот 863 Пишувала Мери ЈОРДАНОВСКА Со еден потег се избриша шминката на власта. Се покажа дека залудно трошење време биле…

колумнизам / од Биљана Јовановска -

КОЛУМНА НА СТЕВЧО ЈАКИМОВСКИ: Бозаџија!

Го слушнав дел од образложението за кратењето на новиот буџет од страна на министерот за финансии Тевдовски. Ова кутро професорче помпезно најавува дека се кратат непродуктивните расходи во кои пред…

колумнизам / од Биљана Јовановска -

АРХИВА #Збогум Никола – Омаж за екс премиерот Груевски: Кој се ја нишаше колевката на пастирот?

Текстот е објавен на 23 јануари, 2016 година во неделникот „Фокус“ во бројот 1059 Пишува: Зоран ДИМИТРОВСКИ Заминувањето на Никола Груевски од премиерската фотелја, девет ипол години подоцна од почетокот на неговото…

колумнизам / од Биљана Јовановска -

ТУМБОВСКИ кеш донаторот на ВМРО-ДПМНЕ обвинува: Партискиот егзекутор Митко Чавков е до гуша во криминал

Текстот е објавен на трети јуни 2016 година во неделникот „Фокус“ во бројот 1078 Пишува: Јадранка КОСТОВА Неодамна, Нова ТВ објави истражувачка сторија за финансирањето на ВМРО-ДПМНЕ за 2015 година, со наслов…

колумнизам / од Биљана Јовановска -

Нож под бундата на Валентина

,,Ова е ноќ на ножевите”-драматично од длабина на грлото викна глумицата која на насобраните неколку стотици добро ,,подгреани” поддржувачи длабоко во ноќното студенило, вели, им раскажувала поезија. Таа под леопардовото…

колумнизам / од Биљана Јовановска -

Мијалков со борни коли и автомат барал послушност и прислушување

Во услови на зголемен интерес кај граѓаните за работата на специјалното јавно обвинителство (СЈО), јас како еден од поинформираните за случувањата со прислушувањата на граѓаните на РМ, чувствувам потреба и…

колумнизам / од Биљана Јовановска -

Jа објавуваме цензурираната колумна на Стефан Влахов Мицов ,,Зошто се самоубива ВМРО ДПМНЕ“

Колумната на штитеникот и миленик на ВМРО ДПМНЕ Стефан Влахов Мицов -Зошто се самоубива ВМРО-ДПМНЕ- Објавена на 16 јули 2017, иако Курир и Нетпрес ја симнаа од своите сајтови, сепак…

колумнизам / од Биљана Јовановска -

Браќа мои, бидете луѓе, иако сте вмровци!

  Пишувал Никола МЛАДЕНОВ Александар се извиши на плоштадот Македонија. Споменикот е висок 23 метри. Пред камерите шета задоволниот Грујо, сосе братучед му Мијалковем веселата им владина фамилија. Во кадар влегува и среќниот народ….