Категорија храна

храна / од Биљана Јовановска -

ОТКРИЕНА ТАЈНАТА НА САРАЕВСКИТЕ ЌЕБАПИ: Овој рецепт сите ќе ви го бараат!

Коренот на зборот ќебап води потекло од Персија, а во буквален превод значи пржено месо, постојат некои записи и пронајдоци кои укажуваат дека ќебапот се правел и во античка Македонија…

храна / од Биљана Јовановска -

ЕВЕ ШТО МОЖЕ ДА ВИ СЕ СЛУЧИ ДОКОЛКУ ЈАДЕТЕ ЈАЈЦА СЕКОЈ ДЕН

Последните истражувања покажуваат дека јајцата се многу здрави и важни за нашиот организам. Јајцата се одличен извор на аминокиселини, железо и антиоксиданси, а може да се подготват на различни начини….

духовност / од Биљана Јовановска -

Направете ги овие јадења за Бадник и ќе имате здравје и бериќет во домот

  Божиќ  или Рождество Христово — денот на Христовото раѓање според Христијанската традиција. Тоа е втор најголем празник во христијанството, по Велигеден.  Црквите кои го користат грегоријанскиот календар, вклучувајќи ги сите католички, протестански и повеќето православни цркви, го прославуваат 25…

видео/аудио / од Биљана Јовановска -

ПАЛАЧИНКИ ОД ШИШЕ: БРЗА ПОДГОТОВКА, БЕЗ ВАЛКАНИ САДОВИ (ВИДЕО)

Палачинки од шише: Брза подготовка, без валкани садови (Видео) Веројатно нема човек кој не сака да јаде палачинки. Меѓутоа, тие бараат доста време да се испечат, а по подготовката на…

храна / од Биљана Јовановска -

НАЈБРЗИОТ РЕЦЕПТ ЗА ШПАНСКА ПИТА – ГОТОВА ЗА 30 МИНУТИ (ВИДЕО)

Брзо и едноставно се подготвува, а вкусот е неверојатен! Шпанската пита има богат вкус, едноставно се подготвува, а можете да ја послужите за доручек или како предјадење. Состојки: 80 гр…

храна / од Биљана Јовановска -

Мини пици

Состојки Тесто 200 мл јогурт 2 лажици крем сирење 1 лајче сол 1 пециво 400 гр брашно Фил по желба (сувомеснато, кашкавал,маслинки, печурки, кечап) Никогаш доста од рецепти за малите…

храна / од Биљана Јовановска -

Откриена строго чувана тајна: Рецепт за прочуениот грав на ЈНА

Сите што служеле војска во Југославија и денес со носталгија се сеќаваат на војничкиот грав на ЈНА. Сега, благодарение на специјализираниот готвач што е објавен на веб-страницата „ЈНАкухар„ (JNA kuhar),…

храна / од Биљана Јовановска -

Измеша јаболков оцет со една состојка – топи килограми, а може да спаси и живот

Верувале или не, ако измешате јаболков оцет со само една состојка, ќе бидете здрави како дрен, ќе живеете долго, ќе намалите обем на струкот, ќе ја подобрите работата на органите…