Категорија храна

храна / од Биљана Јовановска -

Свинско филе со печурки во лиснато тесто – НЕМА ДА ВИ СЕ ВЕРУВА КОЛКУ Е ВКУСНО

Малку поинаков начин за подготовка на свинско филе. Крцакаво, полно и сочно. Потребно е:  (за месо):  1 парче свинско филе сенф 2-3 чешниња лук (сос од печурки):  1 голема главица…

храна / од Биљана Јовановска -

РЕЦЕПТ КОЈ СЕ ПАМТИ: Подгответе го познатиот војнички грав по норматив на ЈНА

Оние кои служеле војска во бивша Југославија сигурно и ден денес се сеќаваат на популарниот војнички грав. Сајтот „ЈНА кувар“ го објави рецептот за познатиот грав, а во ние ви…

храна / од Биљана Јовановска -

Рецепт што треба да го направи секоја домаќинка за празниците: Како да направите највкусна домашна погача

Интересен рецепт од moirecepti.mk не привлече да го споделие со вас. За таа цел прво во млака вода се ставаат шеќерот, квасецот и малку брашно. Се меша и се остава…

храна / од Биљана Јовановска -

Никогаш повеќе нема да ги фрлите лушпите од компири – нема да верувате

Сите генерации сакаат компири, без разлика како се подготвени. Сепак, подготовката е иста, какви и да ги јадеме се лупат, па се подготвуваат, но тука лежи грешката. Имено, лушпата од…

храна / од Биљана Јовановска -

Слабејте со ѓумбир, но задолжително додајте ја оваа намирнициа!

Ако сакате да ги искористите лековитите својства на ѓумбирот, еве што мора да направите. Ѓумбирот веќе на широко е познат како антиоксидант, но постои намирница која ја подобрува неговата делотворност….