Категорија духовност

духовност / од Биљана Јовановска -

УТРЕ Е ПРОЧКА: Еве што треба да направите на овој ден

Македонската традиција за Прочка е богата и разновидна. Секаде се одбележува овој празник меѓу македонскиот народ. На Прочка, според традицијата, помладиот бара прошка од постариот. Синот приоѓа кај таткото, братот…

духовност / од Биљана Јовановска -

Денеска е Сретение Господово – девојки еден обичај утрово може да донесе промена во вашиот живот

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 2 февруари. Денеска е Сретение Господово. Празникот Сретение е еден од 12-те големи црковни празници, заедно со Рождество, Богојавление, Воскресение, и како…

духовност / од Биљана Јовановска -

И ДВАЈЦАТА БИЛЕ МАЧЕНИЦИ: НИТУ ЕДНИОТ ВО РАКАТА ДРЖИ ЧАША ИЛИ ШИШЕ, НИТУ ДРУГИОТ ЉУБОВЕН ПОДАРОК!

По повод денешниот празник и вечната дилема, дали Св. Трифун или Св. Валентајн, отец Горан Стојчевски објаснува: И двајцата биле маченици, едниот држи во раката крст, нема чаша, нема ни…

духовност / од Биљана Јовановска -

Утре е Свети Трифун – според народните верувања, треба да го направите ова за да ве следи среќа

Утрешниот ден и верниците го обележуваат големиот христијански празник -Светиот маченик Трифун. Роден е во малоазиската област Фригија во Мала Азија.   уште од рано детство во него се пројавила необична…

духовност / од Биљана Јовановска -

Денеска е голем празник, се слават Свети три светители, три столбови на христијанската црква

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 30 јануари. Денеска е Св. три Ерарси. Празников е установен во единаесеттиот век, иако тројцата светители (Василиј Велики, Григориј Богослов и Јован Златоуст)…

вести / од Биљана Јовановска -

СПАС ЗА ЦРКВАТА И АНГЕЛИТЕ ОД КУРБИНОВО ДО КРАЈОТ НА 2019

Црквата „Св. Ѓорги“од 12 век, која поради уметничката вредност на фрескосликарството е наречена и македонска Мона Лиза, има пукнатини на ѕидовите и оштетени фрески во делот на апсидата каде се…

духовност / од Биљана Јовановска -

Го славиме големиот чудотворец: Испочитувајте само еден обичај за се да ви тргне од рака

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 20 јануари. Денеска е Преподобен Ефтимиј Велики. loading… Свети Ефтимиј потекнуваше од ерменскиот град Мелитин. Се роди во 377 година. Како син…

духовност / од Биљана Јовановска -

Денеска е Св. апостол Петар – одбележете го празникот на овој начин за среќа и здравје во домот

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 16 јануари. Денеска е Св. апостол Петар. На овој ден се спомнува апостол Петар заради оковите во кои беше ставен во времето на…

духовност / од Биљана Јовановска -

Ако загрми на Свети Сава, лошо ни се пишува, народни верувања за денешниот празник

Свети Сава е син на српскиот жупан Стефан Немања, се роди во 1169 година. Како млад жеднееше за духовен живот, заради што побегна на Света Гора, каде што се замонаши…

духовност / од Биљана Јовановска -

Колку долго треба да се чува светата вода – што треба да направите со водата од Водици

На денешен ден верниците од црква земаат осветена вода, но дали знаете што треба да направите со старата света вода? Според народното верување, доколку целата количина на Богојавленска вода не…