Автор Биљана Јовановска

Биљана Јовановска

Автор на think24.mk. Дипломиран педагог на педагошки факултет „Св. Климент Охридски“.

вести / од Биљана Јовановска -

ГРУЈО ИМА ДА СКАПИ ВО ЗАТВОР : СЈО ОТВОРИ СЛУЧАЈ ЗА ПРОВИЗИЈАТА ОД УВОЗОТ НА 1 МИЛИЈАРДА ЕВРА СТРУЈА ЗА 10 ГОДИНИ!!!

Никола Груевски вчера се појави на распит во Специјалното јавно обвинителство (СЈО) во својство на сведок за случај поврзан со земена провизија за електрична енергија. – Станува збор за финансиска…

вести / од Биљана Јовановска -

ЕВЕ КАКО ЗАЕВ ЌЕ ЈА НАТЕРА БУГАРИЈА ДА ПРИФАТИ И МАКЕДОНСКА ПЛАТФОРМА : Договор на Македонија и Бугарија за интензивирање на меѓусебните билатерални односи, Бугарија ќе ја поддржи Македонија во Советот на ЕУ!!!

Со колешката Екатерина Захариева се договоривме двете министерства да ги интензивираат односите. Зборувавме за нашите билатерални односи, како и за патот на Македонија кон ЕУ и кон НАТО и поддршката…

вести / од Биљана Јовановска -

Зорица Заева ќе биде манекенка за децата со ретки болести

Сопругата на премиерот Зоран Заев, Зорица, в недела ќе биде дел од модната ревија во Струмица во клубот „Индустријал“. Појавувањето на Заева на модната писта е во знак на поддршка…

вести / од Биљана Јовановска -

Прво тврдеше дека двојазичноста е „пропаганда“, сега бара од СДС да го повлече законот за двојазичност од понатамошна процедура

Академик Катица Ќулавкова преку својот Фејсбук профил  бара да се повлече од понатамошна постапка неуставниот закон за јазиците кој СДСМ и ДУИ насила го туркаат во Собрание. Таа пренесува став…

вести / од Биљана Јовановска -

Професорката Катерина Колозова бара да се запре садизмот и тортурата врз Едмонд Темелко!

Професорката Катерина Колозова на својот фејсбук профил го сподели соопштението на Обединетата македонска дијаспора која изразува вознемиреност за влошеното здравје на Едмонд Темелко и праша дали има потреба од таков…

вести / од Биљана Јовановска -

Во пензија ќе се оди подоцна, а минималната плата нема да се зголемува според препораките на ММФ

Минималната плата да не се зголемува, границата за пензионирање да се помести, ова се две од петте топ препораки на ММФ по последниот редовен скрининг на економијата во земјава. Фондот…

вести / од Биљана Јовановска -

Пајаците „дерат“ по Скопје, Шилегов и Богдановиќ тријат раце – граѓаните гневни

Огромен број на граѓани деновиве се револтирани од масовното кревање на автомобили од службите во надлежност на градоначалниците на Скопје и Центар, Петре Шилегов и Саша Богдановиќ од СДСМ. „Пајаците“…

вести / од Биљана Јовановска -

Во Србија уапсен најозогласениот Албански криминалец

Елвис Каљмедин (39) денеска е сослушан во првото основно јавно обвинителство во Белград и одреден ма му е мерка притвор од 30 дена. Неговитиот адвокат, Небојша Петровиќ, потврди за српски…

вести / од Биљана Јовановска -

МИЛЕНКО НЕДЕЛКОВСКИ ПОВИКА НА ОБЕДИНУВАЊЕ: Обединување vs Инаетење!

Минатата недела најавив дека ќе следуваат серија мои текстови каде ќе нудам излезни решенија, а не само критики, во врска со судбината на ВМРО ДПМНЕ. Тогаш реков дека добитна варијанта…

вести / од Биљана Јовановска -

ПРЕКРШЕНИ СИТЕ УНИВЕРЗАЛНИ ПРАВА: Здравствената состојба на Едмонд Темелко крајно сериозна, забранета му е здравствената заштита!

Македонската партија во Албанија – Македонска алијанса за европска интеграција (МАЕИ) укажува дека Едмонд Темелко кој е во Истражниот затвор “Скопје“, се наоѓа во крајно сериозна здравствена состојба. МАЕИ истакнува…